Nieuw – we werken aan een vernieuwde website. Bekijk de nieuwe versie

Studiedag Seksueel misbruik

27 oktober 2026

Er zijn een drietal sprekers die het thema seksueel misbruik belichten:

Aafke Scharloo is orthopedagoog en klinisch psycholoog en werkt als zelfstandig specialist op het gebied van ontwikkelingsproblematiek, seksueel misbruik, mishandeling en trauma. Zij maakte deel uit van de verhoorderspool van de LDM (Servicebureau van de Landelijke Politiediensten), waar zij politiekorpsen ondersteunde bij het (ver)horen van mensen met een verstandelijke beperking in zedenzaken.

Marianne Kimmel is oprichter van Stichting Project Speak Now en auteur. Vanuit haar persoonlijke ervaring en jarenlange inzet voor overlevers van seksueel misbruik spreekt zij over de impact van trauma, de kracht van erkenning en het belang van zorgvuldig luisteren.

Maria Vermeulen is sinds 30 jaar een betrokken professional in het domein van jeugdzorg. Inmiddels is zij bevoegd docent en ontwikkelaar binnen het domein van jeugdzorg en ouderbegeleiding.

De bijdrage van Marianne Kimmel wordt als volgt omschreven:

‘Vanuit persoonlijke ervaringen met seksueel misbruik door haar vader neemt Marianne Kimmel deelnemers mee in de complexe dynamiek tussen dader en slachtoffer. Aan de hand van haar eigen verhaal laat ze zien hoe daders stap voor stap grenzen kunnen verschuiven, hoe zij invloed uitoefenen op slachtoffers én omgeving, en hoe die processen vaak jarenlang onzichtbaar blijven.

Daarbij gaat ze in op verschillende vormen en patronen van dadergedrag: van grooming en subtiele beïnvloeding tot controle, ontkenning, charme, macht en systeembeïnvloeding.

Ook staat Marianne stil bij verschillen tussen typen daders en de manier waarop zij hun omgeving kunnen meenemen of bespelen. Door de dynamiek tussen dader en slachtoffer zichtbaar te maken, ontstaat meer begrip voor de vraag waarom signalen vaak gemist worden, waarom slachtoffers soms zwijgen of zichzelf in twijfel trekken, en hoe professionals, pastoraat en omgeving eerder kunnen leren herkennen, begrijpen en beschermen’.

Praktische gegevens:

Datum: dinsdag 17 november 2026
Tijd: 9.00 – 15.00 uur
Locatie: Hotel van der Valk, Krommeweg 1, 2988 CB Ridderkerk
Ga voor verdere informatie naar deviaa.nl/symposium


Terug


Bron: https://www.hervormdwaarder.nl/nieuws+en+overdenking+nieuw/12270/studiedag-seksueel-misbruik.html